Dlaczego warto przed szukaniem mieszkania porozmawiać o kredycie hipotecznym?

Jeżeli wiesz, że kiedyś w życiu kupując nieruchomość prawdopodobnie będziesz musiał posiłkować się kredytem, to poniższe informacje są z całą pewnością dla Ciebie. Poświęć na tę lekturę najbliższe dwie minuty, a być może pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet setki tysięcy złotych na przestrzeni całego Twojego życia.
Obsługując klientów w zakresie kredytów hipotecznych od lat spotykamy się z lepszymi i gorszymi kredytami. Z doświadczenia wiemy, że większość tych gorszych kredytów wcale nie musiała tak wyglądać, jednak z jakiegoś powodu zobowiązania wyciskające z klientów ostatni grosz nadal istnieją na rynku. Warto zadać sobie pytanie: dlaczego tak jest?

Podczas poszukiwania mieszkania klientami żądzą emocje, które są zdecydowanie złym doradcą. Pochopnie podejmowane decyzje mogą mieć fatalne skutki na długie lata. Nie zbadawszy swojej zdolności kredytowej, przyszli kredytobiorcy błędnie zakładają, że jest ona nieograniczona. W konsekwencji wertują setki ogłoszeń nieruchomości, na które ich nie stać. Po odwiedzeniu i wybraniu tego jedynego, najlepszego mieszkania, często nie wyobrażają sobie, że coś jeszcze może stanąć im na drodze. Właśnie w tym momencie klienci zaczynają rozglądać się za kredytem - Za późno!

Załóżmy, że ta idealna nieruchomość jest warta 520 000 złotych, a nasza optymalna „niewyżyłowana” zdolność kredytowa wynosi 400 000 złotych. W myśl ustawy 10% stanowi wkład własny, który tak czy inaczej musimy wnieść w gotówce, a więc brakuje jeszcze 68 000 złotych. W tym momencie, klienci mając poczucie, że ta brakująca kwota może im przeszkodzić w realizacji marzenia, zaczynają szukać banku, który zgodzi się na udzielenie kredytu na pełną kwotę 468 000 złotych.

Biorąc kredyt „za wszelką cenę”, dajemy instytucjom finansowym możliwość znacznego podrożenia oferty, za pomocą przeróżnych umów dodatkowych. Podwyższone koszty przedstawiane są w postaci miesięcznych rat. Mało który bankier zsumuje przy klientach wszystkie koszty kredytowe i około-kredytowe, pokazując tym samym, jak bardzo są one niekorzystne. Ponieważ są to kwoty rozkładane nawet na kilkadziesiąt lat spłat, nie robią one na nas większego wrażenia.

Dzięki takiej logice, klienci angażują się w kredyty, które w całym okresie kredytowania są droższe o kilkadziesiąt, a nierzadko nawet o kilkaset tysięcy złotych! W związku z powyższym, pamiętać należy, że każde rata jednostkowa większa przykładowo o 200 złotych miesięcznie, sumarycznie w okresie 40 lat kredytowania podwyższa nam całkowity koszt kredytu o prawie 100 000 złotych!

Właśnie, dlatego swoje przygody związane z zakupem pierwszej nieruchomości zacznij od spotkania z indywidualnym specjalistą kredytowym. Podczas wizyty u specjalisty otrzymasz jasną informację, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić nie narażając się jednocześnie na nadmierne koszty kredytowe, które będziesz musiał spłacać całe życie. Dzięki takiej analizie, zaoszczędzisz sporo czasu, dużo pieniędzy oraz unikniesz zbędnych rozczarowań.

Każdego zainteresowanego zakupem nieruchomości zapraszamy na samym początku na spotkanie z specjalistą kredytowym:

Wojciech Płudowski
855 905 000


Po ustaleniu zdolności kredytowej, w poszukiwaniu nieruchomości mogą Ci pomóc specjaliści z agencji Know House Nieruchomości Sp. Z o.o., którzy z przedstawią Ci najlepsze oferty mieszkań z warszawskiego rynku pierwotnego i wtórnego.

.